PRIPRAVUJEME ĎALŠÍ ROČNÍK STREETBALU PRE ZÁKLADNÉ ŠKOLY...


VIAC INFORMÁCIÍ PRINESIEME V PRIEBEHU MESIACA DECEMBER 2015

future_player menu_top_image
Najbližšií zápas
Žiaden zápas

Basketbal Bardejov

Ak sme boli drzí, dostali sme facku
Publikované: 15.02.2015 01:31:07

"RUDI VRANOVSKÝ" v rozhovore pre Naše novinky

obr_Ak sme boli drzí, dostali sme facku

"RUDI VRANOVSKÝ" v rozhovore pre Naše novinky


 

  Šesťdesiatsedem ročný Bardejovčan Rudolf Vranovský sa basketbalu venuje už od malička.  S basketbalom má bohaté skúsenosti, či už ako hráč alebo ako tréner. fotka2.JPGPre zdravotné problémy prestal trénovať v päťdesiatke, po oslovení trénera M. Kobulnického začal po trinástich rokoch koučovať  kadetov a prípravku a v bardejovskom klube.

    „S basketbalom som začínal v desiatich rokoch. Trénovali sme na základnej škole, mojou prvou učiteľkou bola p. Grečnerová. V tom čase existoval klub Slavoj Bardejov. Basketbal hrali prevažne futbalisti počas zimnej prípravy. Na začiatku šesťdesiatych rokov tu boli hráči ako Pašiak, Greš, Pekár, Jurčišin alebo Mlej. Začínal so trénovať na škole, tam sme hrali majstrovstvá kraja, v kategórii dorastenci a žiaci,“ vraví R. Vranovský.  Po čase sa hráči presťahovali do telocvične do Pionierskeho domu. „V tom čase mali olympionici Československa sústredenie v Bardejovských Kúpeľoch, tak sme proti nim odohrali prípravný zápas. Odohrali sme zápas aj proti Svitu, predstavil sa tu aj Jaroslav Skála, československý basketbalový reprezentant,“ pokračuje R. Vranovský, ktorý pred časom oslávil narodeniny.

„V päťdesiatke som prestal trénovať, mal som problémy s kolenami. Po spravení trénerskej licencii som v Slávii Bardejov trénoval  žiačky a v Partizáne mužov. Image00013.jpgVtedy mal klub až deväť družstiev: ženy, dorastenky, žiaci, muži, dorastenci alebo žiaci. Fungoval tu deväťčlenný výbor, ktorý sa pravidelne schádzal – každý pondelok na štadióne. Predsedom bol doktor Brejník. Na rozdiel od dneška sa vtedy prehodnocovali odohraté zápasy, robil sa plán na nadchádzajúce stretnutia. Každý vedel, čo má robiť, nebolo prípustné, aby napr. tréner robil zápisy. Všetko mali na starosti členovia výboru. Situácia bola úplne iná, ako je teraz,“ zaspomínal si skúsený tréner Vranovský.   Bardejovské ženy hrali druhú najvyššiu československú ligu, najvyššiu ligu na Slovensku. Muži  hrali krajskú ligu, na kraji boli na špici. Do športovej haly chodilo v tom čase okolo 500 divákov. „Mali sme veľmi dobrý manšaft. Vtedy tu hrali hráči ako Pangrác, Hríbik, Skonc, Kobulnický, Rusinák, Draganovský, Cingeľ, Kľučarik a ďalší. Tuším, že sme skončili na druhom mieste. Krajská liga mala vtedy vyššiu úroveň ako terajšia druhá liga, bolo v súťaži dvanásť mužstiev.“

 

Rozdielne podmienky

 

„Podmienky – vtedy a dnes – sa nedajú porovnávať. Nemali sme vyhovujúcu telocvičňu, lopta bola iba zviazaná šnúrkami. Vtedy bol o túto podkošovú hru záujem, dnes deti nechcú trénovať. Bola aj väčšia disciplína, ak sme boli drzí, dostali sme facku. Dnes sa príde ešte sťažovať rodič. Dnes má každý hráč loptu, majú materiálne vybavenie. Tréningy sú v športovej hale, družstvá trénujú tri až štyrikrát v týždni. Väčší záujem by mal byť aj na školách, no dnes je aj viac športov ako niekedy,“ objasnil situáciu Vranovský. V súčasnosti hrajú kadetskú súťaž chlapci a dievčatá, muži a ženy tento rok nehrajú.  kings 14.02.15 jm (6).jpgPred časom vznikol ďalší mužský klub. Tréner Vranovský vie, kde sú problémy. Situáciu v Bardejovskom basketbale pozná veľmi dobre. „Slabá je práca výboru. Hanbou je už to, že ženy a muži majú vlastný klub. Teraz vznikol ďalší mužský klub. Malo by tu byť jedno poriadne družstvo, v Bardejove až toľko zanietených ľudí nie je, ktorí by mohli robiť basketbal. Problémom sú aj úzke kádre, nemá kto trénovať. K tréningom hráči a hráčky pristupujú nezodpovedne. Hanbou je aj to, že pri kadetoch si vypomáhame chlapcami z Prešova, aby sme mohli hrať súťaž. Basketbal robím 45 rokov a nezažil som, aby nejaké družstvo nenastúpilo na zápas. Minulý súťažný ročník na zápas nevycestovali muži. Boli časy, keď sme išli šiesti, a aj keď sme prehrali, tak sme zápas odohrali,“ dodal Rudolf Vranovský. V klube by chceli vybudovať pyramídu, aby postupne do tímov mohli zabudovávať svojich hráčov.

 

Zdroj: Naše Novinky


 


späť na články

 

 

 

BASKETBALOVÝ KLUB INVESTOR KINGS BARDEJOV


HĽADÁ MLADÝCH HRÁČOV/KY  DO SVOJHO KLUBU


VIAC INFORMÁCIÍ NA TEL. ČÍSLE: 0905 256 499
Výberáme z galérie